Wpisy z kategorii 'Planety'

Pluton

Pluton Pluton przez wielu naukowców został odrzucony jako planeta , ponieważ stwierdzono że jest on zbyt mały aby można go nazywać planetą . Pluton to jednak bardzo ciekawe ciało niebieskie ponieważ temperatura tam panująca jest po prostu zabójcza . Co interesujące planeta mimo małej masy i małej objętości posiada jeden księżyc , co pozwalało twierdzić że jest ona jednak planetą . Głosami większości została ona wykluczona z układu słonecznego , lecz w szkołach dalej się o tym mówi . Okres jednego roku ziemskiego na tym ciele niebieskim trwa aż około dwustu pięćdziesięciu lat , co jest zdecydowanie bardzo wiele . Tak więc pluton to ciało niebieskie które w swojej historii wiele przeszło , nawet zostało ona wykluczona z układu słonecznego , ale dalej wiele ona wnosi do naszego pojęcia o wszechświecie . Co ciekawe grawitacja na plutonie jest niesłychanie mała , ważylibyśmy tam zaledwie kilka kilo lecz przebywanie na tej planecie jest dla nas niemożliwe .

Wielkie rozdarcie

Wielkie rozdarcie O tym zjawisku wiadomo jeszcze stosunkowo niewiele. Odkrycie, jakiego dokonano w 1988 r. prezentuje jeszcze bardziej dramatyczną alternatywę dla naszego powolnego umierania. Amerykańscy naukowcy zauważyli, że tępo rozszerzania się wszechświata rośnie. Jego źródłem jest tak zwana ciemna energia. Jest to nieznana siła, rozciągająca wszechświat sprawiając, że rozszerzenie to następuje coraz szybciej. Nie wyklucza się, że siła ta z czasem przezwycięży grawitację a tkanka czasoprzestrzeni zostanie wtedy rozerwana. Zjawisko to jest nazywane przez naukowców wielkim rozdarciem. Galaktyki, gwiazdy i wszystkie planety zostaną rozerwane na strzępy w najgwałtowniejszym kataklizmie w historii wszechświata. Prócz zagłady świata nieuchronna jest jeszcze jedna rzecz: nauka będzie z nami do samego końca, czyniąc wszystko, by znaleźć jakieś wyjście. Jest możliwe, że jedynie nauka będzie potrafiła ocalić świat. Prócz zagrożeń z zewnątrz, sama ludzkość może doprowadzić do samounicestwienia. Należy prowadzić w tej kwestii szeroką i powszechną edukację społeczeństwa.

Merkury i Wenus

Merkury i Wenus Merkury jest pierwszą planetą układu słonecznego i jest zarazem jedną z najmniejszych planet . Merkury to planeta która często jest obserwowana przez astronomów z tego powodu iż bardzo często staje się ona ofiarą komet i asteroid co jest rzecz jasna bardzo widowiskowe , ale gdyby taki los spotykał naszą Ziemię , życie mogło by z niej bardzo szybko wyginąć . Merkury to jednak planeta na której życie nie było by możliwe a to ze względu na temperaturę która tam panuje , jest ona najbliżej słońca więc nie trzeba się nadto wysilić aby wyobrazić sobie jak tam musi być gorąco . Planeta ta ze względu na małą masę nie posiada księżyców ani pierścieni , co jest oczywiście uzasadnione . Tak więc Merkury nie jest ani troszkę podobna do ziemi , jest dużo mniejsza a życie na niej nie jest możliwe , Merkury także nie ma atmosfery a powierzchnia tej planety jest spalona przez słońce co można zauważyć dzięki zdjęciom zrobionym przez satelitę . Wenus jest to bardzo ciekawa planeta z kilku względów . Pierwszym i podstawowym względem jest to że jest ona bardzo podobna do ziemi , jest pierwszą planetą układu słonecznego która posiada atmosferę . Niestety warunki klimatyczne panujące na Wenus są bardzo nie sprzyjające rozwijającemu się życiu . Co ciekawe planeta ta jest całkowicie płaska , nie występują tam żadne formy terenu które pełniły by funkcję gór czy tym podobnych . Według wielu naukowców Wenus być może w odległej przeszłości była jak ziemia , lecz z niewiadomych przyczyn diametralnie zmieniła swoja naturę na bardzo nie przychylną . Jest ona bardzo często obserwowana przez miłośników ciał niebieskich , co oczywiście jest uzasadnione . Tak więc Wenus jest to bardzo ciekawa planeta która kryje w sobie wiele tajemnic być może jeszcze nie odkrytych przez człowieka . Ciekawostką jest to że na Wenus rok trwa mniej niż doba , co jest dość niezwykłym faktem z istnienia Wenus .

Ziemia

Ziemia Ziemia jest trzecią planetą od słońca . Według wielu naukowców gdyby ziemia wyła troszkę dalej lub bliżej słońca życie nie rozwinęło by się na naszej planecie . Ziemia posiada jeden księżyc , który powstał najprawdopodobniej w wyniku zderzenia z asteroidą , która oderwała znaczny kawałek ziemi , po czym stał on się naszą naturalną satelitą . Ziemia jako jedna planeta posiada na swojej związek chemiczny zwany potocznie wodą , która dała nam życie , i dlatego też ziemia jest wyjątkową planetą znacznie wyróżniającą się od innych mimo że jest ona od wielu mniejsza . Ziemia niestety najprawdopodobniej podzieli los z innymi planetami , kiedy to wybuchnie słońce i wszystkie planety układu słonecznego zginą wraz z największą najbliższą gwiazdą jaką znamy . Na ziemi rozwinęły się także inteligentne formy życia , najlepszym przykładem jest człowiek który bez problemu podporządkował sobie całą planetę bez większego wysiłku , lecz z różnym skutkiem czasem pozytywnym a często na odwrót .