Wpisy z Grudzień, 2012

Saturn

Saturn Saturn to drugi gazowy olbrzym który jest w pewnym sensie rekordzistą . Nie jest to największa planeta układu słonecznego ale za to posiada ona najwięcej księżyców bo aż szesnaście i do tego ogromny pas pierścieni . Saturn posiada tak wiele pierścieni oraz księżyców z powodu swojej masy , chociaż nie jest on najcięższy a co najciekawsze , gdyby istniał tak duży akwen wodny , który mógłby pomieścić saturna to planeta ta utrzymywała by się na powierzchni wody , co jest nieprawdopodobne . Tak więc saturn jest ciekawy również z tego względu że jest on nachylony pod bardzo ostrym kontem , co także jest bardzo interesujące i właściwie do końca nie wiemy czym to jest spowodowane . Planeta ta więc jest bardzo ciekawa i wiele wnosi w naukę o wszechświecie . Można także powiedzieć że na saturnie powstają największe i najstraszniejsze burze jakie tylko możemy sobie wyobrazić w układzie słonecznym także życie na nim nie jest możliwe .

Uran i Neptun

Uran i Neptun Uran to bardzo ciekawa planeta pod wieloma względami . Po pierwsze jest ona bardzo zimna , życie na niej nie ma prawa przetrwać , co jest w zasadzie oczywiste . Uran jest bardzo nachylony , być może w dalekiej przeszłości uranu zderzył on się z bardzo dużym ciałem niebieskim i w wyniku zderzenia przechylił on się tak znacznie a do tego powstały także jego księżyce i pierścienie . Uran to także gazowy olbrzym i jest w kolejności trzecią planetą pod względem wielkości w naszym układzie słonecznym . Co ciekawe jeden rok ziemski na uranie trał by około osiemdziesiąt lat , co jest bardzo ciekawe . Uran posiada aż siedemnaście księżyców , które są bardzo duże , dwa ostatnie mają bardzo ciekawe orbity , również przechylone , a co najciekawsze ich nazwy są bardzo specyficzne ponieważ zastosowano w nich nazwy liczbowe . Co ciekawe być może w dalekiej przeszłości uran był zupełnie inną planetą lecz po zderzeniu z innym ciałem niebieskim zmieniła się diametralnie . Neptun to przedostatnia a dla wielu ostatnia planeta układu słonecznego . Jest ona znacznie większa od ziemi ale także warunki na niej panujące są dużo groźniejsze niż na ziemi . Neptun to oczywiście planeta lodów , światło dociera tam , ale jest bardzo słabe . Co ciekawe burze panujące na tej planecie są przerażające , wiatry osiągają tam prędkość nawet dwóch tysięcy kilometrów na godzinę . Także życie na tej planecie z wiadomych przyczyn było by niemożliwe . Neptun posiada kilka księżyców ale także i pierścienie , co jest ciekawym faktem . Długość jednego roku ziemskiego na tej planecie trwa mniej więcej sto sześćdziesiąt lat więc możemy dojść do wniosku że im większa orbita planety tym rok ziemski trwa coraz więcej . Tak więc neptun to zdecydowanie planet wiecznych lodów , jednak zbyt mało wiemy o tej planecie abyśmy mogli coś więcej powiedzieć na jej temat , przeszłość neptuna stanowi jak na razie dla nas wielką niewiadomą .

Prąd

Prąd Jeżeli chodzi o zagadnienie związane z ogrzewaniem domu przy obecności energii elektrycznej należy wspomnieć, że możliwe są dwa tryby. Wiąże się to ściśle z bardzo prostymi uzależnieniami. Z uwagi na stosunkowo wysoką cenę energii elektrycznej możliwe jest albo dogrzewania w tym trybie lub grzanie ciągłe, ale poprzez dostarczanie przez elektrownię tak zwanego taryfikatora. W momencie dogrzewania sprawa jest prosta, ponieważ do zwykłego gniazdka zasilającego podłączamy dany grzejnik czy kaloryfer i właściwie to jest koniec ogólnego przygotowania procesu grzewczego. Jednak w drugiej sytuacji musimy zadbać o odpowiednie doprowadzenie przewodów, które będą bezpośrednio przyporządkowane taryfikacji. Oczywiście w tym momencie będziemy mieli do czynienia z pewnymi ograniczeniami co do czasu, w którym będziemy mogli dokonywać grzania, ponieważ zazwyczaj są to godziny ogólnego najmniejszego poboru mocy. Jednakże dzięki takiemu podłączeniu mamy możliwość efektywnego ogrzania pomieszczeń, przy równoczesnym pomniejszeniu ogólnego rozrachunku za energię elektryczną.

Zjawisko halo

Zjawisko halo Zjawisko halo to zjawisko optyczne w atmosferze, które tworzy w pobliżu tarczy Słońca lub Księżyca łuki i smugi, a niekiedy nawet barwne pierścienie, Świecące pierścienie wokół Słońca i Księżyca są od strony wewnętrznej reguły czerwone, od strony zewnętrznej zaś mają fioletowy brzeg. Czasami można również zauważyć przebiegające powyżej, lub poniżej tarczy źródła światła białe słupy świetlne. Zjawiska halo wykazują bogactwo form, a swoje powstawania zawdzięczają załamywaniu się światła w kryształkach lodu znajdujących się w atmosferze. Kryształki te tworzą na dużej wysokości chmury, które są najczęściej bardzo delikatne i tworzą formę welonu, przez które prześwieca błękitne niebo. Lód krystalizuje się w postaci tworów sześciokątnych, które załamują światło promieni słonecznych i w ten sposób powstają zjawiska halo. Zjawiska te zależą od położenia kryształków lodu w przestrzeni. Są one związane z powstającymi wysoko cienkimi warstwami chmur pierzastych zbudowanych z kryształków lodu. Stopień zachmurzenia może być jednak bardzo różny. Zjawisko może zachodzić zarówno w przypadku kiedy chmury tworzą jedynie cienki welon, jak również kiedy pokrywają całe niebo zwartą powałą.